Metaverse Nedir?

Metaverse kavramı, ilk kez Neal Stephenson’ın 1992 yılında çıkardığı “Snow Crash” adlı romanında yer almıştır.  “Sonra, öte” anlamına gelen “meta” kelimesi ile evren anlamına gelen “universe” kelimesinin birleştirilmesiyle türeyerek “evrenötesi” anlamına gelmiştir. Metaverse, artırılmış gerçeklik (AR), sanal gerçeklik (VR) ve “blockchain” teknolojilerinin birleştirilmesiyle oluşmuştur. Kısaca sanal ve gerçekliğin eş zamanlı deneyimlendirilebildiği bir tür yeni gerçeklik evreni diyebiliriz.

Metaverse Neden Bu Kadar Gündemde?

Dünyanın önde gelen şirketlerinden olan Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’ün 28 Ekim 2021 tarihinde şirketinin 5 yıl içinde bir sosyal medya şirketinden bir Metaverse şirketine geçeceğini söylemesi üzerine Facebook’un ismini “Meta” olarak değiştirerek tüm teknoloji dünyasında gündem haline gelmiştir. Microsoft, Roblox, Epic Games, Nvidia, Adidas, Nike gibi birçok şirket bu akıma katılmaya başladı ve daha birçok şirket de kendini bu yeniliğe hazırlamaktadır.

Peki Şirketler Neden Metaverse’e Yatırım Yapıyor?

Şirketler, gelişen teknolojiyle birlikte gerçek dünyanın yanında sanal dünyanın da hayatımıza dahil olacağının farkına varmaktadırlar. Dolayısıyla sanal dünyada kendilerine erkenden yer edinmeye başlamışlardır. Örneğin bu sanal dünya için oluşturacağımız avatarlarımızla Nike, Adidas gibi Metaverse’e giren ünlü markaların ürünlerini kullanabileceğiz.

Nike'ın Metaverse Ürünleri

Metaverse’te Avatar ve MetahumanCreator

Avatarlar, sanal dünyada bizi temsil eden küçük boyutlu görsellerdir. Metaverse’te kullanacağımız avatarlar ise günümüzde aşina olduğumuz 2 boyutlu avatarların yerine sanal dünyada oluşturacağımız 3 boyutlu avatarlar şeklinde olacaktır. Avatarların 3 boyutlu olması, bizim daha fiziksel bir evrende gibi hissetmemizi sağlayacaktır.

MetahumanCreator teknolojisi ise, kullanılacak bu 3 boyutlu avatarların daha gerçekçi bir görünüme sahip olmasına olanak sağlamaktadır. Aslında bunun yapımı haftalar sürmesine rağmen geliştirilen bu teknoloji sayesinde dakikalar içerisinde avatarımızı çok kaliteli ve çok gerçekçi bir şekilde oluşturabileceğiz.

 

Metaverse’te Neler Yapabiliriz?

Metaverse’te, alışveriş yapmak, ev ve arsa satın almak, iş arkadaşlarımızla toplantılar yapmak, oyunlar oynayıp konserlere gitmek ve farklı kültürden insanlarla tanışmak gibi birçok şeyi deneyimleyebileceğiz. Yani dijital bir alanda olmaktan ziyade dijital bir dünyanın içine gireceğiz ve gerçek hayatımızda yapabildiğimiz ve hatta yapamadığımız birçok şeyi 3 boyutlu avatarlarımızla bu sanal dünyada yapabileceğiz. Sizi oldukça heyecan verici bu dünyayla başbaşa bırakıyoruz. 😊

TRAVIS SCOTT FORTNITE KONSERİ

META’NIN METAVERSE TANITIM VİDEOSU

Kripto Paraların Metaverse’teki Yeri

Gerçek dünyada kullandığımız paralar, sanal dünyaya geçtiğimizde etkisini yitirecektir. Bu nedenle sanal dünyada sanal para birimleri daha etkili olacaktır. Kripto paralar, Metaverse’te kullanacağımız sanal para birimleri için oldukça uygundur. Ve bu yüzden Metaverse odaklı kripto para projeleri ortaya çıkmaktadır. Metaverse’te arsa, kıyafet ve araçlar gibi birçok olanağı elde etmek için kripto paralar kullanılacaktır. Örneğin geçtiğimiz günlerde Sandbox sanal oyun dünyasında bir mega yat, 149 Ether (yaklaşık 650.000$) kripto parası karşılığında satın alınmıştır. Bunun yanı sıra Axie Infinity sanal oyun dünyasında da 9 tane arazi 1.5 Ether (yaklaşık 6600$) karşılığında satılmıştır.

Sandbox’ta 650.000$ Değerinde Mega Yat

Metaverse serüveninin henüz çok başındayız ve gelecekte bizi neler bekliyor hiç bilmiyoruz. Kimler Metaverse serüvenine katılabilecek? İnternetin, akıllı telefonun ilk çıktığı zamanlarda sınırlı kişide olmasına rağmen günümüzde neredeyse herkese ulaşabildiği gibi bu sanal dünyaya da ileride hepimiz dahil olabilecek miyiz? Hızla gelişen bu teknoloji çağında her bir yenilik heyecan verici olsa da soru işaretleriyle ve endişelerle dolu bir serüvenin içerisinde olduğumuzu unutmamak gerek. Peki Metaverse bizlerin hayatında neler değiştirecek, geleceğimizi nasıl şekillendirecek bunu hep birlikte göreceğiz.

YAZARLAR

Batuhan İŞLEYEN

Ayşenur PURÇUK

Mehmet Furkan AYSELİ