1- Okula Adapte Olmanın En İdeal Yoludur

Özellikle ilk senenizdeyseniz yeni arkadaşlıklar kurmanın en güzel yolu üniversite topluluklarıdır. İster bölümünüzle ilgili bir toplulukta yer alıp yıllarca beraber ders alacağınız bölüm arkadaşlarınızla yakınlık kurabilir isterseniz de hobilerinize uygun bir toplulukta yer alıp ortak zevklerinizin olduğu insanlarla bir araya gelebilirsiniz.

2- İş Hayatınıza Katkı Sağlar

 

İşe alımlarda en çok dikkat edilen unsurlardan biri üniversite hayatınızın ne kadar sosyal ve aktif geçtiğidir. Topluluklar sayesinde birçok faaliyette bulunabilir ve kendinize sağlayacağınız deneyimlerle iş hayatına daha hazır bir şekilde mezun olabilirsiniz. Topluluklarda elde ettiğiniz başarılar, iş başvurularında sizi daima bir adım öteye taşıyacaktır.

 

3- Sosyal Ağınızı Genişletmeye Yarar

Üniversite toplulukları geniş bir arkadaş çevresi oluşturmak ve sosyal ağınızı güçlendirmek için en doğru yerdir. Özellikle bölümünüzle ilgili bir toplulukta yer alıyorsanız gelecekteki meslektaşlarınızı burada daha iyi tanıyabilirsiniz. Gerek yaşadığınız şehirde gerek farklı şehirlerde tanıdığınız meslektaşlarınızın olması size her zaman artı olarak yansıyacaktır. Belki de tanışacağınız tek bir kişi hayatınızı değiştirecektir.

4- Arkadaş Çevreniz Sınıfınızla Sınırlı Kalmaz

Toplulukların en iyi yanlarından biri farklı bölümlerden ve farklı fakültelerden insanlarla bir araya gelebilmenize olanak sağlamasıdır. Ayrıca üst sınıflarla ve ikinci öğretimlerle de tanışıp kaynaşmanızı sağlayacağından sınıfınızdaki arkadaşlarınızla sınırlı kalmayacaksınız. Sosyal hayatınızı renklendirmek için daha güzel bir yol olabilir mi?

 

5- Birlikte Hareket Etme Bilincini Geliştirir

Topluluklarda yürütülen faaliyetler grup çalışması şeklinde olduğundan birlikte hareket etmeyi daha iyi öğrenirsiniz. Farklı fikirler oluşturmayı, birlikte çözüm üretmeyi ve ortak bir kararda birleşmeyi sağlayarak grup çalışmasına yatkınlığınızı arttırabilirsiniz. Unutmayın ki grup çalışmasına yatkınlık iş hayatında aranılan en temel özelliklerden biridir.

6- Üst Düzey İnsanlarla Tanışabilmenize Olanak Sağlar

Topluluklar birçok fabrikayla, işletmeyle, yöneticiyle hatta ünlülerle bile iletişime geçebilmenizi sağlar. Normalde tanışmanız oldukça zor olan insanlarla topluluk aracılığıyla iletişime geçebilir hatta sohbet etme fırsatı bile bulabilirsiniz. Topluluk aracılığıyla iletişime geçtiğiniz biri belki de ileride sizin patronunuz olacaktır.

 

7- Eğlencelidir

Topluluklarda her ne kadar sorumluluklarınız ve görevleriniz olsa da eğlence hiçbir zaman eksik kalmaz. Gerek toplantı sonrası yapılan etkinlikler gerek bazı dönemler düzenlenen geziler ile arkadaşlarınızla hem kendinizi geliştirirken hem de eğlenebilirsiniz.

 

Üniversite topluluklarından asla geri kalmayın. Özellikle ilk senenizde mutlaka bir toplulukta aktif olarak yer almaya çalışın. Kuracağınız arkadaşlıklar, bulunacağınız faaliyetler ve düzenlenen etkinlikler size çok şey katacaktır. Bunları yapmak için yanınızda birilerinin olmasını beklemeyin. Tek başınıza da bir şeyler yapabileceğinizi ve çevre edinebileceğinizi unutmayın.

 

8- Biz Kimiz?

 

 

 Son olarak EBİTET(Endüstri Bilimleri ve Teknoloji Topluluğu)’den bahsedersek; 1997’den günümüze kadar uzanan Balıkesir Üniversitesi Endüstri Mühendisleri öğrencilerinin kurduğu halen daha en aktif olan öğrenci topluluğudur.

Yıllarca düzenlediği organizasyon ve etkinliklerle öğrencilerin gelişimine katkı sağlarken EBİTET ailesinin sıcaklığını göstermekten kaçınmamıştır. Sadece Endüstri mühendislerinin değil diğer mühendisliklerin de içinde olduğu topluluğumuz her yıl kendini katlayarak ilerlemektedir.

 Sizler de etkinliklerimizden yararlanabilir, EBİTET’i daha yakından keşfetmek için aktif bir şekilde içinde yer alabilirsiniz. Sizleri aramızda görmekten mutluluk duyarız!                                                                              

YAZARLAR

Batuhan İŞLEYEN

Kıymet EVSAN