Geçtiğimiz aylarda başlatmış olduğumuz serimizin ikinci yazısıyla sizlerleyiz. Birbirinden faydalı ve etkili olduğunu düşündüğümüz on iki konuşmayı sizler için derledik, iyi seyirler!

MICHAEL KIMMEL: CİNSİYET EŞİTLİĞİ NEDEN HERKES İÇİN İYİDİR

Konuşma Süresi: 16 dakika

Görüntülenme Sayısı: 667B

Michael Scott Kimmel, cinsiyet çalışmalarında uzmanlaşmış bir sosyologtur. Konuşmasında erkeklere cinsiyet eşitliğinin sonucu bir-sıfır olan bir oyun değil, kazan-kazan durumu olduğunu kanıtlayacak ikna edici verilerden bahseden Kimmel, cinsiyet eşitliğinin neden erkekler tarafından da savunulması gerektiğini kendine özgü esprili diliyle anlatıyor.

 

NAZLI ÇELİK: 60 SANİYEDEN FAZLASI

Konuşma Süresi: 18 dakika

Görüntülenme Sayısı: 2.9M

Kitaplarda okuduğumuz, filmlerde seyrettiğimiz hayatlara dokunmak istediğini söyleyen haber spikeri ve sunucu Nazlı Çelik, konuşmasında 60 saniyeyle hayatımıza giren haberlerin perde arkasını anlatıyor.

 

KARSU DÖNMEZ: ELİNİ KALDIR

Konuşma Süresi: 17 dakika

Görüntülenme Sayısı: 2.6M

Türk-Hollandalı caz sanatçısı, söz yazarı ve piyanist Karsu Dönmez, konuşmasında ilham veren başarı hikayesini anlatıyor. Karşılaştığı zorluklara rağmen müzik tutkusundan asla vazgeçmeyen Karsu, konuşmasında savaştan kaçan mülteciler için bestelediği parçasını da seslendiriyor.

 

NICK VUJICIC: UMUTSUZLUĞUN ÜSTESİNDEN GELMEK

Konuşma Süresi: 15 dakika

Görüntülenme Sayısı: 7M

Doğuştan kolları ve bacakları olmayan Nick Vujicic’in hikayesi, kendinizle ilgili değer yargılarınızı ortaya koyup tekrar gözden geçirmenizi sağlayacak. “Kaç kere denediğiniz değil, nasıl bitireceğiniz önemlidir.” diyen Nick Vujicic, hayata bakış açısı ve düşünce tarzıyla dinleyenlere umut aşılıyor.

 

RON GUTMAN: GÜLÜMSEMENİN GİZLİ GÜCÜ

Konuşma Süresi: 7 dakika

Görüntülenme Sayısı: 1M

Konuşmasında gülümsemenin mucizevi etkilerinden bahseden ve bunu bilimsel verilerle destekleyen Ron Gutman, uzun, sağlıklı ve mutlu bir hayat için gülümsemenin ne kadar önemli olduğunu anlatıyor.

 

AMY MORIN: ZİHİNSEL OLARAK GÜÇLÜ OLMANIN SIRRI

Konuşma Süresi: 15 dakika

Görüntülenme Sayısı: 19M

Psikoterapist olan Amy Morin, konuşmasında en az fiziksel güç ve fiziksel sağlık kadar önemli olan mental güç ve mental sağlıktan bahsediyor. Morin, zihinsel gücün üç temel faktörü olan düşüncelerimizi düzenlemek, duygularımızı yönetmek ve içinde bulunduğumuz koşullara rağmen üretken davranmaya yardımcı olmak gibi başlıklara değiniyor.

 

ANDREW BLUM: İNTERNET GERÇEKTE NEDİR?

Görüntülenme Sayısı: 371B

Konuşma Süresi: 12 dakika

Andrew Blum Amerikalıdır ve mimarlık, teknoloji, sanat, şehircilik alanlarında yazan bir yazar ve gazetecidir. Yaşadığı internet kesintisinin nedenini anlamaya ve bulmaya çalışırken internetin çoğu kişinin bilmediği boyutlarını araştırmaya başlayan Andrew Blum bu araştırma sırasında internetin aslında neyden yapıldığını, bağlantı noktalarını ve su altı kablolarını keşfederek internet hakkında edindiği bilgileri bizlere aktarıyor.

 

CEM SAY: GELECEĞİN ZEKASI ÖNYARGISIZ ROBOTLAR

Görüntülenme Sayısı: 244B

Konuşma Süresi: 17 dakika

 

Boğaziçi Üniversitesi bilgisayar mühendisliği bölümünde eğitim veren Prof. Dr. Cem Say, yapay zeka ile ilgili yaptığı araştırmalar ve yayınlarla tanınmaktadır. Say, bu konuşmasında yapay zekanın aslında ne olduğundan,  hangi alanlarda kullanılıp geliştirildiğinden ve insanların aşamadığı önyargıları farklı düzenlemelerle nasıl aştığından bahsediyor.

 

EMRAH SAFA GÜRKAN: ÖĞRENMEYİ ÖĞRENMEK

Görüntülenme Sayısı: 719B

Konuşma Süresi: 16 dakika

Bir tarihçi ve öğretim üyesi olan Gürkan, konuşmasında kişisel gelişim için öğrenmenin öneminden ve öğrenmeyi nasıl daha etkili hale getirebileceğimizden bahsediyor. Ayrıca öğrenmek için faydalanabileceğiniz farklı sitelerden de örnekler veriyor.

 

GUY WINCH: KIRIK BİR KALP NASIL DÜZELTİLİR?

Görüntülenme Sayısı: 8M

Konuşma Süresi: 12 dakika

Guy Winch, insan ve toplum, kişisel gelişim kategorilerinde eserler yazmış bir yazar ve psikologtur. Konuşmasında kalp kırıklığının sağlığımızdaki, psikolojimizdeki ve kişisel hayatımızdaki olumsuz etkilerini hastalarının yaşadığı bazı olaylar üzerinden bizlere sunuyor. Bu sorunlarla nasıl başa çıkmamız gerektiği konusunda bizlere tavsiyeler veriyor.

 

ÜMMİYE KOÇAK: KÖYDEN NEW YORK’A SANAT

Görüntülenme Sayısı: 2M

Konuşma Süresi: 11 dakika

Ümmiye Koçak ‘Yün Bebek’ filmiyle ‘Sinemada En İyi Avrasyalı Kadın Sanatçı’ ödülünü almıştır. Konuşmasında onu bu noktaya getiren ilk olaydan itibaren yaşadığı tecrübelerinden, hayal gücünün öneminden, yaptığı çalışmalardan bahsediyor.

 

CAITLYN ROUX: KENDİNİ SEV

Konuşma Süresi: 9 dakika

Görüntülenme Sayısı: 1M

Caitlyn Roux Güney Afrikalı model ve motivasyon konuşmacısıdır. Kendinizi nasıl tanımlarsınız? Kendinizi nasıl daha iyi tanırsınız, nasıl daha mutlu ve özgüvenli bir hayat yaşarsınız? Caitlyn Roux  bu sorulara kendi hayatındaki tecrübelerinden bahsederek yanıt veriyor, bizlere nasıl daha mutlu olabileceğimizi ve kendimizi nasıl sevebileceğimizi anlatıyor.

YAZARLAR

İrem MUTLU

Meryem ÇOLAK