TED konuşmaları, yeri geldiğinde hayatımıza yön verebildiği gibi yeri geldiğinde de bizi eğlendiren, güldüren ve güldürürken düşündüren konuşmalarla dolu. Dünyanın her yerinden konuşmacıların katıldığı bu platformda birbirinden değerli kazanımlar elde edeceksiniz. Dinlerken eğleneceğiniz, ufkunuzu açacak 12 TED konuşmasını sizler için seçtik. Belki de hayatınızı değiştirecek bir konuşmayı dinlemek üzeresinizdir…

 

 

SIMON SINEK: MÜKEMMEL LİDERLER BİR HAREKETE NASIL İLHAM VERİRLER

Görüntülenme Sayısı: 54M

Konuşma Süresi: 18 dakika

Simon Oliver Sinek, İngiliz-Amerikalı bir yazar ve ilham verici bir konuşmacıdır. “Altın Çember” olarak nitelendirdiği ve dıştan içe doğru “ne, nasıl, neden” sorularından oluşan modelini konuşmasında örneklerle açıklayan Simon Sinek, günümüz liderlerinin başarılarını nasıl elde ettiklerini anlatıyor.

 

 

 

NAVI RADJOU: AŞIRI SINIRLAR KARŞISINDA YARATICI PROBLEM ÇÖZME

Görüntülenme Sayısı: 1,9M

Konuşma Süresi: 16 dakika

Navi Radjou, Hindistan doğumlu bir bilim insanı ve Silikon Vadisi’nde yerleşik bir yenilik ve liderlik danışmanıdır. Konuşmasında Hintçe bir kelime olan “jugaad” (doğaçlama çözüm, tutumlu yenilik) üzerinde durarak sınırlı kaynaklardan nasıl bir değer elde edebileceğimizden bahsediyor. Konuşmasında iş hayatından bolca örnek veren Radjou, hepimizin daha azıyla daha fazlasını nasıl yapabileceğimize dair üç ilke paylaşıyor.

 

 

 

JULIAN TREASURE: NASIL KONUŞALIM Kİ İNSANLAR BİZİ DİNLEMEK İSTESİN

Görüntülenme Sayısı: 45M

Konuşma Süresi: 10 dakika

Julian Treasure, dünya çapındaki işletmelere fiziksel alanlarında ve iletişimlerinde nasıl ses tasarlayacakları konusunda tavsiyelerde bulunan bir firma olan Sound Agency’nin başkanıdır. Dünyayı değiştirecek güçte bir konuşma yapmak istiyorsak nelerin üzerinde durmalıyız? Ses uzmanı Julian Treasure, konuşmasında örnek egzersizlerle beraber anlatıyor.

 

 

 

AMY CUDDY: VÜCUT DİLİN BENLİĞİNİ ŞEKİLLENDİRİYOR

Görüntülenme Sayısı: 60M

Konuşma Süresi: 21 dakika

Amy Cuddy; Amerikalı bir sosyal psikolog, yazar ve konuşmacıdır. Cuddy, bu etkileyici konuşmasında kendimiz ve başkaları hakkında neler düşünüp neler hissettiğimizi yöneten sözsüz dilimizden bahsediyor. Küçük dokunuşların büyük değişikliklere yol açacağını savunan Amy Cuddy bu tezini deneylerle de destekliyor.

 

 

 

 

BRENE BROWN: KIRILGANLIĞIN GÜCÜ

Görüntülenme Sayısı: 52M

Konuşma Süresi: 20 dakika

Brené Brown; Amerikalı bir araştırmacı hikaye anlatıcısı, profesör, öğretim görevlisi, yazar ve podcast sunucusudur. Empati, kırılganlık, cesaret ve utanç duyguları üzerine araştırmalar yapan Brown; konuşmasında kırılganlığın zayıflık değil, gerçek cesareti ölçmenin en doğru yolu olduğunu anlatıyor. 

“Bir duyguyu seçerek uyuşturamazsınız. Kırılganlık, keder, utanç, korku, hayal kırıklığı hissetmek istemiyorsanız neşe ve mutluluğu da hissetmeyi bırakırsınız.”

 

 

 

 

RUTH CHANG: ZOR SEÇİMLER NASIL YAPILIR?

Görüntülenme Sayısı: 8M

Konuşma Süresi: 14 dakika

Ruth Chang, değerlerin ölçülemezliği, pratik akıl ve normatiflik üzerine yaptığı çalışmalarla bilinen Amerikalı bir filozoftur. Chang, hayatınıza yön verecek bu konuşmasında zor kararlar karşısındaki tutumumuzdan bahsediyor. Bu zor kararların nedenini onları yanlış düşünmemizden kaynaklandığına değiniyor. Akıl ve değer arasındaki ilişkiyi ve yaşamlarımızı şekillendiren kararlar alırken artılar ve eksiler denizinde nasıl gezindiğimizi bizlere gösteriyor.

 

 

 

 

ELIZABETH GILBERT: DEHA ÜZERİNE

Görüntülenme Sayısı: 20M

Konuşma Süresi: 19 dakika

Elizabeth Gilbert, Amerika doğumlu gazeteci ve yazardır. Gilbert, bu konuşmasında ilham ve çaba ilişkisine anlamlı ve esprili bir üslupla yaklaşarak izleyenlere oldukça eğlenceli dakikalar geçirtiyor. ‘’Deha’’ kişinin elinde tutabileceği ve her yaratıcı deneyimde orada olabilecek bir olgu değildir diyen Gilbert, dehayı işini yapmaya kararlılıkla devam edenlerin elinde tutabileceğini söylüyor.

 

 

 

 

KEN ROBINSON: OKUL YARATICILIĞI ÖLDÜRÜYOR

Görüntülenme Sayısı: 70M

Konuşma Süresi: 20 dakika

Sir Kenneth Robinson, İngiliz konuşmacı, eğitimci, danışman ve yazardı. Ken Robinson; okulların, ailemizin ve bulunduğumuz sosyal çevrenin yaratıcılığı nasıl etkilediğini kendine has keyifli üslubuyla anlatıyor.

“Eğer yanlış yapmaya hazırlıklı değilseniz, hiçbir zaman orijinal bir şey bulamazsınız.”

 

 

 

 

DAN PINK: ŞAŞIRTICI MOTİVASYON BİLİMİ

Görüntülenme Sayısı: 27M

Konuşma Süresi: 18 dakika

Daniel H. Pink Amerikalı bir yazardır. Konuşmasında içsel motivasyon üzerinde duran Dan Pink, günümüz dünyasında motivasyon kaynaklarımızın farklılaşmasından bahsediyor ve bunlara dair kalıcı çözümler sunuyor. Geleneksel ödüllerin sandığımız kadar etkili olmadığını savunan Pink, motivasyon bilimi konusunda farkındalık yaratıyor.

 

 

 

 

MATT WALKER: UYKU SENİN SÜPER GÜCÜN

Görüntülenme Sayısı: 13M

Konuşma Süresi: 19 dakika

Matt Walker, Nottingham Üniversitesi’nden nörobilim derecesi ile mezun olmuş bir uyku bilimcidir. Walker, bu konuşmasında uyuduğumuzda meydana gelen harika şeylerden ve uyumadığımızda ise ortaya çıkan oldukça endişe verici durumlardan bahsediyor. Uyku sırasında hem beynimizde hem de vücudumuzda meydana gelen olaylara değiniyor. Uykunun öğrenmeye, hafızaya, bağışıklık sistemine ve hatta genetik kodumuz üzerindeki etkilerini anlatıyor. Konuşma sonunda da uykuya dalamayanlar için bazı yararlı ipuçları da bulunuyor.

 

 

 

 

SHAWN ACHOR: DAHA İYİ ÇALIŞMANIN MUTLU SIRRI

Görüntülenme Sayısı: 23M

Konuşma Süresi: 12 dakika

Shawn Achor, Amerikalı bir yazar ve pozitif psikolojiyi savunmasıyla tanınan bir konuşmacıdır. Fazlasıyla komik ve eğlenceli bu konuşmasında bizlere, çocukluğunda yanlışlıkla keşfettiği bir durumu, yıllar sonra bilimsel olarak üzerinde çalışma yapabildiği bir konuya dönüştüğünü söylüyor. Başarının neden her zaman mutluluğu getirmediğini anlatan Achor, bizi nelerin mutlu ettiğine dair yararlı ipuçlarında da bulunuyor.

 

 

 

 

DAVID CHRISTIAN: 18 DAKİKADA DÜNYAMIZIN TARİHİ

Görüntülenme Sayısı: 12M

Konuşma Süresi: 17 dakika

David Christian, “Büyük Tarih” olarak bilinen disiplinler arası bir yaklaşımı oluşturan Amerikalı bir tarihçidir. Christian, konuşmasında 13 milyar yıl önceki Büyük Patlama’dan günümüze kadar tüm evrenin hikayesini, çarpıcı resimlerle desteklediği eşsiz sunumuyla bizlere anlatıyor.

YAZARLAR

İrem MUTLU

Batuhan İŞLEYEN