EBİTET olarak blogumuzun ilk yazısıyla sizlerleyiz. Bahar döneminin başlamak üzere olduğu bu günlerde; can sıkıntınızı giderecek, motivasyonunuzu artıracak ve verimli vakit geçirmenizi sağlayacak film önerileriyle geldik. Keyifli okumalar, şimdiden iyi seyirler dileriz!

Koç Carter (Coach Carter) IMDb: 7.3

Süre: 2 saat 16 dakika

koc-carter-manset

Eskiden başarılı bir basketbolcu olan Ken Carter’a mezun olduğu liseden basketbol koçluğu teklifi gelir. Teklifi kabul eden Carter; koçluğun yanında öğrencilerinin hayatlarına dokunmayı da amaçlar, fakat kendi ilginç yöntemlerinden de taviz vermeyecektir…Takım ruhu, mücadeleyi bırakmama, düzenli çalışma gibi konulara ilişkin ders niteliği taşıyan gerçek bir başarı öyküsü. 

“Zaferi hak ediyor olmanız bunu size verecekleri anlamına gelmez. Bazen istediğinizi zorla alırsınız.”

Ölü Ozanlar Derneği (Dead Poets Society) IMDb: 8.0

Süre: 2 saat 20 dakika

Eğitim sistemindeki hataları, gençlerin üzerindeki aile baskısını, edebiyatın önemini anlatan, İngiltere’nin en iyi lisesinde öğrenim gören bir öğrenci grubu ile onların kabuklarından sıyrılmasına, hayata bakış açılarının değişmesine vesile olan bir öğretmenin hikayesi. Kalıplaşmış söylemleri yok sayıp özgürce düşünmeye sevk eden, verdiği mesajlarla cesaretlendiren, herkesin kendinden bir parça bulabileceği etkileyici film.

“Kim ne derse desin, dünyayı kelimeler ve fikirler değiştirebilir.”

Ekim Düşü (October Sky) IMDb: 7.8

Süre: 1 saat 48 dakika

Küçük bir kasaba ve umutsuz halkının arasından cesaret, umut, inanç ve gayretleriyle sıyrılan dört çocuğun ilham veren hikayesi. Mücadele azmini, kararlılığı ve tutkuyla bağlanılan bir işin peşini hiç bırakmamayı öğütleyen, güzel mesajlarla dolu, inanılmaz müziklerin eşlik ettiği, oldukça duygusal olan bu film gerçek bir hikayeye dayanıyor. 

“Bazen tüm gökyüzünü aydınlatmak için tek bir hayal yeterlidir.”

Sol Ayağım (My Left Foot: The Story of Christy Brown) IMDb: 7.9

Süre: 1 saat 59 dakika

Christy Brown’ın gerçek hayatından uyarlanan film; bedensel engelli olarak doğan Christy’nin tekerlekli sandalyeye mahkum olduğu yaşamında, sadece sol ayağı ile başardıklarını çarpıcı bir şekilde anlatıyor. Görünüşün aldatıcı olabileceğini, en büyük engelin insanın kendisi olduğunu, umudu, umutsuzluğu çok net, çok dolaysız anlatan bir film. Bir var olma savaşı. 

“Kırık bir kalp, sakat bir vücuttan daha çok acı verir.”

Can Dostum (The Intouchables) IMDb: 8.5

Süre: 1 saat 53 dakika

Bir kaza sonucu felç kalan zengin aristokrat Philippe ile eski bir suçlu olan Driss’in imrendiren, tüm statü farklarının önemini yitirdiği dostluğu. Birbirinin tam da zıttı olan iki karakterin dram ve komedi arasında gidip gelen samimi ve sıcacık öyküsünü izlerken bitmesini istemeyeceksiniz.

“Güneşi göremedim diye ağlarsan yıldızları da göremezsin.”

Muhteşem Münazaracılar (The Great Debaters) IMDb: 7.5 

Süre: 2 saat 6 dakika

Irkçılığın en şiddetli yaşandığı zamanlarda, eşitlik ve adalet için sonuna kadar hedefledikleri yolda ilerleyen Melvin B. Tolson ve öğrencilerinin ilham veren hikayesi. Karşılaştıkları haksızlıklarla kelimelerin gücünü kullanarak ustaca savaşan bir öğretmen ve dört gencin konu alındığı bu film, gerçek bir hikayeye dayanıyor.

“Adalet dağıtmayan kanun, kanun değildir!”

Kelebek ve Dalgıç (Le Scaphandre et Le Papillon) IMDb: 8.0

Süre: 1 saat 52 dakika

Elle dergisinin baş editörü olan Jean-Dominique Bauby’nin yaşam öyküsünden yola çıkılarak yapılan bu filmde, geçirdiği trajik kaza sonrası bedensel fonksiyonlarını kaybeden ve sadece sol gözüyle hayata tutunan son derece azimli bir insanın neler yapabileceği anlatılıyor. Empati olgusunu kaçınılmaz kılan bu yapımda, hayatı Jean-Dominique’in sol gözünden izliyoruz.

“Acaba bu evrende beni bu dalgıç hücresinden kurtaracak bir anahtar var mıdır? Ya da son durağı olmayan bir metro? Peki, özgürlüğümü geri satın alabileceğim bir para?”

Kazanma Sanatı (Moneyball) IMDb: 7.6

Süre: 2 saat 13 dakika

Farklı şeyleri deneyen; yeni arayışlar, yeni çözümler içerisinde olan, sadece spor değil, hayatın birçok alanında uygulanabilecek fikirler veren biyografik film. Brad Pitt’in başrolünde yer aldığı bu filmde antrenörlük kariyerinde olağanüstü başarılara imza atmış, eski bir beyzbol oyuncusu olan Billy Beane’in koçu olduğu Oakland Athlethics takımını alışılagelmişin dışında yeni yöntemler kullanarak nasıl tekrar ayağa kaldırdığı anlatılıyor.

Kaleye gidersek kazanırız. Gitmezsek kaybederiz. Kaybetmekten nefret ederim. Kaybetmeye olan nefretimin yanında kazanma isteğim solda sıfır kalır.”

Whiplash IMDb: 8.5

Süre: 1 saat 46 dakika

Amerika’nın en iyi müzik okullarından Shaffer’ın en önemli orkestra şefi olan idealist, acımasız, mükemmeliyetçi Fletcher ile aynı okulun yetenekli öğrencisi Andrew’in fırtınalı düellosu. Her zaman elinden gelenin daha fazlasını yapma ve imkansızı isteme üzerine kurulu olan bu yapım final sahnesine kadar gerilim dolu. Eğer bir de jazz müzikten hoşlanıyorsanız, film sizin için 106 dakikalık bir şölene dönüşecek.

“Kazananlar hiç hata yapmayanlar değil, asla vazgeçmeyenlerdir.”

Sosyal Ağ (The Social Network) IMDb: 7.7

Süre: 2 saat 1 dakika

Çok yakından tanıdığımızı düşündüğümüz fakat aslında o kadar da iyi tanımadığımız bir isim: Mark Zuckerberg. Birçok genç girişimciye ilham olan Mark Zuckerberg’in dünya çapında milyonların kullandığı Facebook’u kurma hikayesinin anlatıldığı bu film, girişimcilik ruhunuzu harekete geçirecek.

“Birkaç düşman edinmeden 500 milyon arkadaş kazanamazsın.”

Şansa Bak (50/50) IMDb: 7.6

Süre: 1 saat 40 dakika

Hayatındaki her şey yolunda giderken 27 yaşında kansere yakalanan Adam’ın hayat mücadelesinin öyküsü. Gerçek bir hikayeden uyarlama olan bu dram filminde hem duygulanacak, hem de kendinizi gülümserken bulacaksınız. 

“Sanırım artık anlıyordum. Büyük sorunlar, küçük sorunların ne kadar da önemsiz olduğunu fark etmemizi sağlıyordu.” 

Umudunu Kaybetme (The Pursuit of Happyness) IMDb: 8.0

Süre: 1 saat 57 dakika

Bir Will Smith efsanesi ile listemizin sonuna geliyoruz. Birbirlerine olan sevgileri ve sonsuz güvenleriyle karşılaştıkları her türlü zorluğun üstesinden gelen baba-oğul ikilisinin bazen üzüntüden bazen de mutluluktan ağlatan hikayesi. “Umudunu kaybetmeyenlerden biri” olan Chris Gardner’in gerçek yaşamından uyarlanan bu film, Chris ve oğlu Christopher’ın zorlu yaşam mücadelesini anlatıyor.

“İnsanlar, kendilerinin yapamadıkları şeyleri senin de yapamayacağını söylerler. Bir şeyi istiyorsan peşini bırakma, git ve al.”

YAZAR

IMG-0794

İrem MUTLU