Bir günümüzü düşünelim. Uyandığımız anla birlikte iletişim kurmaya başlıyoruz. İletişim kurarken bazen sözcükleri bazen de mimiklerimizi kullanıyoruz. Okula gidiyoruz ve arkadaşlarımızla, hocalarımızla konuşuyoruz. İş başvurusu yapıyoruz ve mülakatlara gidiyoruz. Fark ettiyseniz iletişim kurmak hayatımızın her anında var. Hatta başarılı olmamızı sağlayan en büyük etken. O zaman gelin birlikte iletişimimizi güçlendirmek için aşağıdaki maddelere göz atalım.

 

 

1. Empati Kurun ve Dinleyin:

Güçlü bir iletişim için empati kurarak işe başlamalıyız. Karşı tarafın size nasıl hitap etmesini istediğinizi bir düşünün. Aşağılayan biri ya da bağıran biri sizce güçlü bir iletişime sahip olabilir mi? O yüzden iletişim kurmaya empati kurarak başlıyoruz. Ben nasıl karşı tarafı anlayacağım diyorsanız eğer onun içinde bir önerim var: Karşı tarafı dinleyin. Dinlemek sadece karşı tarafı duymak değildir. Tüm ilginizi ona vermektir. Örneğin telefonunuzla ilgilenerek kurduğunuz iletişim güçlü bir iletişim değildir.

 

2. Yüz Yüze İletişim Kurmaya Çalışın:

İçinizden pandemi varken verdiğin öneri gerçekten bu mu, dediğinizi duyar gibiyim. Pandemi ile birlikte uzun zamandır sevdiklerimizle ve arkadaşlarımızla yüz yüze iletişim kuramaz olduk. Çoğu etkinliklerimizi ve toplantılarımızı online olarak gerçekleştiriyoruz. Teknolojinin güzel yanı da işte burada devreye giriyor kameralar. Bu yazıyı okuduğunuz telefonların ve bilgisayarların çoğunun kamerası var öyle değil mi? Yani yüz yüze iletişim kurmaya bir kamera uzaktasınız.

 

3. Sözcüklerinizi İyi Seçin:

Karşı tarafın sizi anlayabileceği en iyi şekilde anlaması için kullandığınız terimlere ve sözcüklere iyi karar vermelisiniz. Örneğin Üretim Planlama konusunda karşı tarafa bilgi verdiğinizi düşünelim. 12 yaşındaki bir çocuk ile endüstri mühendisi olan bir arkadaşınızla bu konu hakkında konuşurken kullandığınız sözcükler ve terimler aynı olabilir mi?

 

4. Çabalamaktan Korkmayın:

Korku; başarısızlık ve ümitsizlik kavramları ile var olur. Mesela sözcük dağarcığınız için daha çok kitap okumanız mı gerekiyor? Nasıl o kadar kitabı okurum diye düşünüp ümitsizliğe kapılmayın. Okumaktan korkmayın.  İyi geçmeyen bir mülakattan çıkıp ben başarısızım demek yerine iletişiminizi sorgulayın ve hatalarınızı fark edin. Mülakatınız iyi geçene kadar çabalayın.

 

5. Değişin:

Değişim hiçbir zaman geç olan bir eylem değildir. İnsanlarla olan iletişiminizden memnun değilseniz ve iletişiminizi düzeltmek için değişmeniz gerekiyorsa: DEĞİŞİN. İletişim için ne gerekiyorsa onu yapmaya başlayın hemen. Unutmayın ertelemeden yapılan değişim daha kalıcı ve doğru sonuçlar verir.

 

6. Yalın Olmaya Özen Gösterin:

Karşı tarafla iletişim kurarken konuyu en yalın şekilde aktarmaya özen gösterin. Konuya bağlı kalmaya çalışın. Laf lafı açan sohbetler genelde çabuk unutulan sohbetlerdir. Çabuk unutulmasının sebebi aktarılma şekilleridir. Eğer karşı tarafta bir etki bırakmak istiyorsanız yalın bir iletişim yolunu seçmelisiniz.

 

7.Kendinize Güvenin:

Bazen öyle zamanlar oluyor ki bir şeyler söylemeye çekiniyoruz. Bir şeyler söylemezsek iletişim kurmuş olur muyuz? O yüzden kendinize güvenin ve bir şeyler söylemekten çekinmeyin. Siz bir şeyler söyledikçe iletişiminiz güçlenmeye başlayacak. Ne duruyorsunuz o zaman ? En yakınızda kim varsa onunla konuşmakla iletişiminizi güçlendirmeye başlayın.

YAZAR

İlayda YAPICI