OPENCULTURE.COM

Web 2.0 bizlere hayal edemeyeceğimiz kapıları açtı.Bir çok bilgi ücretsiz,ulaşılabilir ve  paylaşılabilir oldu ama bilgi erişiminin bu kadar kolay ve fazla olması bilgi kirliliğini de arttırdı. OPEN CULTURE,  internetteki bilgileri doğru kaynaklardan toplar ve tek bir çatı altında en kaliteli şekilde bize sunar.

OPEN CULTURE bizlere bol miktarda ücretsiz sesli kitap,film, e-kitap, eğitim fırsatları, blog yazıları ve birçok dil öğrenme fırsatı sunar.

GLOBAL AL HUB:YAPAY ZEKA ODAKLI SOSYAL PAYLAŞIM PLATFORMU

İsviçre merkezli bir yapay zeka topluluğu olan Global Al Hub,eğitimlerin yanı sıra yapay zeka alanına odaklanan bir sosyal paylaşım sitesidir. Teknoloji ve bilişime ilgi duyan öğrencilere sertifikalı ve ücretsiz robotik kodlama ve yapay zeka kursu vermektedir.GLOBAL AL HUB eğitim verdiği kişilere iş fırsatları da sağlamaktadır.Global Al Hub’da verilen teknik eğitimler ;

Python,Machine Learning,Robotic Process Automation,Deep Learning

Yöneticisi Fuat Beşer platform hakkında ;

Birçok ülkede farklı yerel yapay zeka toplulukları var fakat bu küresel ölçekte bir yapay zeka topluluğu yok.İş ve proje fırsatlarını yerelde aramak yerine böyle bir topluluk aracıyla küresel ölçekte iş ve proje fırsatlarına ulaşabilecekler.

WHICHBOOK

Hepimiz zevklerimize uygun bulduğumuz ve soluksuz okumak istediğimiz kitap arayışları içerisindeyiz işte Whichbook bizlere bu imkanı sunmaktadır. İstediğiniz özellikleri filtreleyip size uygun kitap seçenekleri sunar ve hayal ettiğiniz kitap seçenekleri sunar.

WHAT IS MY MOVIE

 

Bazen film seçmek film izlemekten daha uzun sürebilir sizler için film seçen bir site düşünün “what is my movie” bizlere bu imkanı sunuyor. Önceden izlediğiniz filmin ismini hatırlayamıyorsanız filmle alakalı aklınızda kalan bigileri yazıp aratınca aradığınız filmi sizin için bulur.

 

 

 

LIBRIVOX

Sesli kitaplar,yolculuklar ve sıkıcı eylemler için harikadır.İşte librivox sesli kitapları dinleyip ya da okuyabileceğiniz,gönüllüler tarafından işletilen bir sitedir.Librivox ücretsiz,kaliteli,klasik ve yasal içerikleriyle bizlere çeşitli seçenekler sunuyor.Ayrıca abone olabilir veya içerikleri istediğiniz cihaza indirebilirsiniz.Böylece dilediğiniz yerde istediğinizi dinleyebilirsiniz.Ayrıca hizmetten hoşlanıyorsanız ve boş zamanınız varsa gönüllü olabilirsiniz.

KHAN ACADEMY:ÜCRETSİZ ONLİNE EĞİTİM PLATFORMU

KHAN ACADEMY, herkese, her yerde dünya standarlarında ve ücretsiz eğitim imkanı sağlayabilmek ve eğitimde fırsat eşitliğinin güçlenmesine destek olan bir platformdur. Her yaş seviyesi ve eğitim düzeyine hitap eden dersleri sizlere sunar.Bu dersler okul öncesi seviyeden üniversite seviyesine ya da okuldan bağımsız sanat tarihinden bigisayar eğitimine kadar bir çok alanda ders bulunduruyor.Herkesin istediği düzeyde eğitim alabilmesi için mükemmel bir fırsat!

LANGUGE LEARNING WİTH NETFLIX/YOUTUBE

Bu uygulama dil öğrenmek isteyenler için bir harika!

LANGUGE LEARNİNG WİTH NETFLİX/YOUTUBE ,platformda oturum açtığınızda otomatik olarak çalışan ücretsiz basit bir Choreme uzantısıdır .İzlediğiniz içeriği aynı anda iki tane altyazı ile izleme imkanı sunar. Ayrıca içeriği durdurup istediğiniz kelimeyi seçip anlamına bakabilir ve telaffuzunu dinleyebilirsiniz.

GELECEĞİ YAZANLAR

Turkcell ve MEB bakanlığı ortaklığında üniversite öğrencilerine Android ve IOS gibi pek çok alanda yazılım eğitimi veriyor.’GELECEĞİ YAZANLAR’bireysel,kurumsal ve toplumsal fayda konularına çözüm üretecek tüm mobil yazılımların hayata geçirebilmesi için geliştiricilere bigi,ürün ve teknoloji desteği sunacak.Üstelik başarılı olanlara mezun olunca Turkcell’de çalışma olanağı sağlanıyor.

MIDOMI

Sözlerini ve ismini hatırlayamadığınız,aklınıza takılan şarkıların melodisini mırıldanınca şarkıları sizler için bulan ve potansiyeli  yüksek bir site.Şarkıları bulmak için sing,say,grap ve type seçenekleri mevcut.Sing seçeneğinde şarkı mırıldanıyorsunuz, singde ise şarkının adını ve sanatçı adını söylemeniz yeterli. Grab ise en çok kullanılan özellik. Grab sayesinde televizyonda veya radyoda çalan şarkıyı dinlettiğimizde midomi 10 saniyelik kayıt ardından bilgileri veritabanına yollayıp şarkı bilgilerini size hemen gösterir. Type seçeneğinde ise şarkı adı veya sanatçıyı yazıyla girerek şarkı bilgilerine ulaşabiliyoruz.

YAZARLAR

Belinay BEŞİR

Berna TÜRKER