DUYGUSAL ZEKA (EQ)

 

Duygusal Zekâ Nedir?

Duygusal zekâ, kişinin kendi duygularını tanıyarak hem günlük hayatta hem de diğer alanlarda bunları kendi yararına kullanabilme ve karşısındakiyle empati yapabilme yeteneğidir. Duygusal zekâmız büyüdüğümüz çevre, yaşadığımız aile yapısı, edindiğimiz arkadaşlıklar, aldığımız eğitim, günlük hayatta yaşadığımız olaylar, gelenek ve görenekler gibi çok çeşitli etkenlerle şekil alır. Duygusal zekanın üstünde çok durulmadığı için toplum algısı olarak duygusal düşünmek ve mantıklı düşünmek birbirine zıt düşünme biçimleri olarak görülmektedir. Ancak duygularımızı tanıyıp, onları kontrol edebilmemiz de bir zeka biçimidir.

 

 

 

Duygusal Zekamızı Nasıl Geliştirebiliriz?

Öz farkındalığını geliştir! 

Duygusal zekamızı geliştirebilmemiz için öncelikle işe kendi duygularımızı tanıyarak başlamamız gerekmekte. Hissettiğimiz duyguların ne olduğu ve bunların ne şekilde oluştuğu hakkında düşünerek öz farkındalığımızı geliştirebiliriz. Örneğin arkadaşımız doğum günümüzü unuttuğunda kötü hissederiz. Kötü hissettiğimizi ve arkadaşımızın bizim için önemli bir anı unuttuğu için kötü hissettiğimizi fark etmemiz öz farkındalığımızı geliştirme sürecidir.

 Duygularını kontrol altında tut! 

İyi de olsa kötü de olsa bir duyguyu yoğun ve uzun süre yaşamak kendi hayatımızdaki kontrolümüzün elimizden kaçmasına sebep olabilir. Örneğin bir iş kazası sonucu yaralanmaya şahit olduğumuzda doğal olarak telaşlanırız. Fakat ilk yardım bilgisini göz ardı edecek kadar kendimizi bu telaşa kaptırmak doğru müdahaleyi yapmayı engeller. Dolayısıyla hissettiğimiz duyguları kontrol altında tutmaya çalışmalıyız. 

Kendini motive et! 

Örneğin yarına yetiştirmen gereken bir sunumun var. Bu sunumu yapmadığında alacağın tepkilerden ve sorumluluğunu yerine getirmediğinden kötü hissedebilirsin ve bunu düşünerek kendini motive edip sunumu tamamlayabilirsin. Ya da sunumu bitirdiğinde hissedeceğin rahatlamayla veya iyi bir sunumdan alacağın güzel tepkilerle kendini motive edebilirsin. Duygularını nasıl kullanıp kendini harekete geçireceğin sana kalmış.

Empati yap! 

Karşımızdaki insanlarla daha sağlıklı bir ilişki kurabilmek için onları anlamak gerekir. Bunu da öz farkındalığımızı geliştirerek ve kendimizi karşımızdaki kişinin içinde bulunduğu duruma koyarak yapabiliriz. Örnek vermek gerekirse kaldırımın ortasına park ettiğin araba senin için bir sorun teşkil etmez fakat görme engelli bir bireyin zorluk çekmesine sebep olabilir. Eğer kendimizi o bireyin yerine koyarsak yaptığımızın yanlış olduğunu fark ederiz. Dolayısıyla empati yapmak kendi duygularımızın farkında olmamızın yanında başkalarının da duygularının farkında olmamızı sağlar.

Sosyal becerilerini geliştir! 

Sosyal becerilerimiz bizim hayatımızı şekillendiren en önemli etkenlerden birisidir. Sosyal becerilerimizi geliştirmek diğer insanlarla olan ilişkilerimizi, olaylara bakış açımızı, verdiğimiz tepkileri ve daha birçok şeyi bizim için daha iyi bir hale getirir.

 

Sonuç olarak duygusal zekâ hayatımızın her alanında istesek de istemesek de çok büyük bir etkiye sahiptir. Bunun farkına varmak, bunu geliştirmek ve kullanabilmek bizim bireysel ve sosyal hayatımızın kendi isteğimiz doğrultusunda şekillenmesine yardımcı olabilir.

 

Duygusal zekâ testi soruları ise şu tarzdadır:

Duygusal zekâ hakkında oluşturulmuş ilk testlerden birine şu adresten ulaşabilirsiniz: https://www.arealme.com/eq/tr/ 

 

 

 

 

YAZARLAR

Yaren ERSOY

M. Furkan AYSELİ