Herkese Merhabalar!

Sizlerin karşınıza bu sefer can sıkıntınızı geçirebilecek, derslerden bunaldığınızda izleyebileceğiniz birbirinden harika dop dolu dizi ve film önerileriyle çıktık. Umarım favorilerimizi izlediğinizde beğenirsiniz. Şimdiden iyi seyirler!

 

 

Pınar arkadaşımızın önerdiği güncel bir diziyle başlayalım!

(PINAR ELİF ORTAHİSAR)

THE SERPENT (2021 – IMDb: 7,6)

1970’li yıllarda Güneydoğu Asya’da seyahat eden Batılı hippileri hedef alan seri katil Charles Sobhraj’ı konu alan dizi, suç-dram severlerin ilgisini çekecek türden.  İzlemeye başlarken sıradan suç dizisi olarak düşündüğüm The Serpent, izlerken beni gerek dönemi oldukça iyi yansıtan mekanıyla, kıyafetleriyle gerek oyunculuklarıyla oldukça şaşırttı. Dizinin ilerleyen bölümlerinde hareketin artmasıyla sanki ben de oradaymışçasına gerildim. Ve son olarak ne pahasına olursa olsun inandığı gerçeklerle kötülüğü önlemeye çalışan diplomat Knippenberg’ de bizlere gerçek bir ders verdi. Bu gerçek hikayeye ortak olmak isterseniz mutlaka izlemelisiniz.

 

 

Ela’nın favori filminden devam edelim!

(ELA USLU)

REBECCA (2020 – IMDb: 6,0)

Daphne du Maurier’un 1938 tarihinde yayımlanan romanından uyarlanan film, genç ve saf bir kadın, zengin bir adamla evleniyor başlarda her şey yolunda gibi görünse de zamanla kocasının ve evdeki hizmetçilerinin kocasının ilk karısına karşı duyduğu bağlılığı görmeye başlar, evde yaşayanlar Rebecca’nın izlerini silememiş. 1940 yılı yapımı Oscar ödüllü bir psikolojik gerilim filmidir.

 

 

Serenay’dan sonu şaşırtıcı bir dizi önerisi!

(SERENAY YALÇIN)

BEHIND HER EYES (2021 – IMDb: 7,2)

Sarah Pinborough’nun popüler romanından uyarlanan psikolojik gerilimde türündeki Gözlerinin Ardında dizisi; eşinden boşanmış bekâr bir annenin psikiyatrist patronuyla ilişki yaşamasını ve bu ilişki esnasında onun gizemli karısıyla da gizlice arkadaşlık kurmasını konu alıyor. Bekâr anne, psikiyatrist patronu ve karısıyla kurduğu bu ilişkide kendini sapkın zihin oyunlarının içinde buluyor. Sonunu asla böyle beklemediğim beni çok şaşırtan bir diziydi.

 

 

Berna arkadaşımızdan harika bir film önerisi ile devam ediyoruz!

(BERNA TÜRKER)

PRESTİJ (2006 – IMDb: 8,5)

Önceleri birlikte çalışan iki sihirbazın daha sonra rekabete ve hatta düşmanlığa dönüşen öyküsünün anlatıldığı filmin konusu, 19. yüzyılın İngiltere’sinde Viktorya Dönemi olarak anılan zaman diliminde geçer. Egoların muhteşem çatışması diyebiliriz. Ayrıca hikayenin içinde iki illüzyonistin bitmek bilmez çekişmelerinin gölgesinde edison- tesla çekişmesine de değiniliyor olması, filmi daha özel kılmış. Sonunda hiç beklenmedik bir şekilde bitmesi insanı ayrıca cezbediyor. Kesinlikle tavsiye ettiğim bir gizem filmidir.

 

 

Müzeyyenden romantik bir film önerisi geliyor!

(MÜZEYYEN BALTAOĞLU)

ME BEFORE YOU (2016 – IMDb: 7,4)

Will Traynor zengin, başarılı, yaşamayı seven, yakışıklı genç bir adamdır. Talihsiz bir kaza sonucunda felç kalınca yaşama sevincini kaybeder. Louisa Clark ise kafede garsonluk yapan doğal, değişik bir giyim tarzı olan bir kadındır. Louisa kafedeki işini kaybedince yeni bir iş arar ve Will’in bakıcısı olarak çalışmak için işe alınır. Aralarında kurulan yakınlık ve arkadaşlık Will’e yaşama sevinci verir.

Ben bu filmi izlerken bütün duygularımı birlikte yaşamıştım. Bu film yaşadığınız hayatın tadını çıkarmanız gerektiğini, sevdiğiniz insana henüz hayatta ve sağlıklıyken sıkı sıkı sarılmanız ve gerçekten sadece kendiniz olmanızın aslında ne kadar önemli olduğunu gösterecek, içinizi ısıtacak ve aynı zamanda sizi hüzünlendirecek bir filmdir. Hem duygusal hem sevgi dolu bu filmi kesinlikle izlemenizi tavsiye ediyorum.

 

 

Doğukan’dan kült bir film önerisi!

(DOĞUKAN YAĞMUR)

PIANIST (2002 – IMDb: 8,5)

Çoğumuzun bildiği bu film, 2. Dünya Savaşı’nda Almanya’da yaşayan bir yahudi adamın yaşanmış hikayesini anlatıyor. Kurulan kamplar, toplu infazlar ve bunlardan nasıl sağ kurtulduğunu anlatan bir yapım. Başrolde Adrien Brody yer alıyor. Kendisinin harika bir oyunculuğu var. Bu filmi herkese tavsiye ederim.

 

 

Sude’den de güzel bir yapım olan filmle devam ediyoruz!

(SUDE İDİL ÖZTÜRK)

BIRD BOX (2018 – IMDb: 6,6)

Görmenin ölmekle eşdeğer olduğu bir dünyanın nasıl olacağını merak ediyorsanız Bird Box sizi tam iki saat boyunca böyle bir atmosferin içerisine davet ediyor. Dünyanın sonu teorilerine farklı bir alternatif sunarak katkıda bulunan bu yapım, dünya üzerindeki tüm insanların tam olarak ne olduğu anlaşılmayan bir güç tarafından intihar etmeye yönlendirilmesini konu almakta.

Devamının muhakkak gelmesi gerektiğini düşündüğüm bu filmin gerilim dolu sahnelerinin yanı sıra merak uyandırmasıyla, fedakarlığı ve ihaneti çarpıcı şekilde göstermesiyle, gözlerimi ekrandan ayırmadan beni filmde tutması çok etkileyiciydi.

Ecrinden harika bir film!

(ECRİN SERBEST)

Believe Me: The Abducation of Lisa McVey (2018 – IMDb: 7,2)

 17 yaşında bir gece seri katil tarafından kaçırılan Lisa hayatta kalıp eve dönmeyi başarıyor fakat kaçırıldığına ve işkence gördüğüne kimse inanmıyor. Bir dedektif hariç..

 Gerçek hayat hikayesinden uyarlanan bu filmde karakterin soğukkanlılığı ve zekası beni etkilemişti. Ayrıca sırf kadın olduğu için uğradığı eziyetle başa çıkma şekli de ilham vericiydi.

 

 

Semanur ise bize felsefi komedi bir dizi önerisi ile karşımıza çıkıyor!

(SEMANUR TAŞKIRAN)

THE GOOD PLACE (2016 – 2020 , IMDb: 8,2)

Genellikle dizilerde birileri hayattayken olan olayları izlerken bu dizide ölümden sonraki hayatı izliyoruz.Başrol Eleanor Shellstrop, bencil ama bir o kadar da zeki bir kadın,ölümünün ardından bir hata sonucu İyi Yer’e gidiyor ama dizi ilerledikçe kendini garip olaylarının içinde buluyor.Tüm bu olayları çözmeye çalışırken de gerçekten iyi bir insan olmak istediğini fark edip kendini değiştirmeye çalışıyor.Doğru yargılarınızı sorgulayacağınız bu felsefi diziyi izlerken zaman zaman sinirden deliye dönecek zaman zaman eğleneceksiniz.Herkesin mutlaka izlemesi gereken dizilerden biri olduğuna inanıyorum.

 

 

Belinay’dan üç harika fillm önerisi!

(BELİNAY BEŞİR)

UNBREAKABLE (2000 – IMDb: 7,3)

Gerçek hayatta süper kahramanların olabileceği teorisi üzerine çalışan ve kahramanlığın tam zıddı olarak var olan Elijah Price isminde bir çizgi roman koleksiyoncusunun, yıllardır aradığı süper kahraman modeline uygun olan David Dunn ismindeki insanı bulması ile gelişen olayları konu almaktadır.

SPLIT (2016 – IMDb: 7,3)  

”Çoklu Kişilik Bozukluğu” rahatsızlığı olan ve bu yüzden 23 ayrı alter egosu bulunan Kevin isminde bir insanın, son olarak ortaya çıkardığı Canavar isimli kişiliği ile insanlara zarar vermeye başlaması sonrasında gelişen olayları konu almaktadır.

GLASS (2019 – IMDb: 6,6)

Diğer iki filmde süper kahraman olduklarını izlediğimiz karakterler bu filmde gizli bir cemiyet tarafından yakalanıp hastaneye alınırlar. Süper kahramanların bu özelliklerinin olmadığını ispatlamaya çalışan ve insanlığın bu konuda aydınlanmasına engel olmak isteyen gizli bir cemiyet vardır ve bu cemiyet bu üçlünün peşindedir.

Filmi sırf oyunculukları için öneririm. Kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim, özellikle Split.

 

 

Yine romantik bir film önerisi Dilara’dan!

(DİLARA KOTANCILAR)

NORMAL PEOPLE (2020 – IMDb: 8,5)

Lisede arkadaş ortamlarının farklılıklarından kaynaklı gizli ilişki yürüten Marianne ve Connell’ın üniversitede de yollarının kesişmesiyle aralarındaki bağın giderek derinleşmesini konu alan dizi bizi hikayenin bir parçasıymışçasına yavaş ve huzurlu bir şekilde içine çekiyor. Doğru insan yanlış zaman konseptini her seferinde içimizde bir burukluk bırakarak hissettiriyor. Ailevi sorunları, yalnızlığı, uzak mesafeleri ve psikolojik olarak çökülen noktaları sıradan bir hayatın parçası olarak karakterlerimiz aracıyla yansıtılırken estetik olarak ruha, çekimlerin gerçekleştirildiği mekan seçimleriyle de göze hitap ediyor.

 

 

Uzun soluklu komedi bir dizisini Meryem öneriyor!

(MERYEM ÇOLAK)

MODERN FAMILY ( 2009 – 2020 , IMDb: 8,4)

Cristopher Lyod ve Steven Levitan yapımcılığı ile ortaya koyulmuş bir başyapıt. Emmy ve Altın Küre Ödüllerine layık görülmüştür.Ayrıca Barack Obama da favori TV dizisi olduğunu söylemiştir. Çok farklı karakterlere sahip olan üç ailenin(büyükbaba ve ailesi, kız kardeş ve ailesi, erkek kardeş ve ailesi) yaşadığı olayları konu alır. Her bölümünde sizi kendisine çekecek farklı komedilerden, gerektiğinde hüzünlendiren anlardan, bazen de düşündüren konulardan beslenir. İnsanlığın içgüdüsel özelliği olan önyargı duygusunu azaltmak ve yine hepimizin ortak sorunu olan yemek yerken ya da vaktimizin az olduğu ama yine de bir şeyler izleyerek geçirmek istediğimiz zamanlar için birebirdir. 

Samimi oyunculuklarla dolu, kısa, öz ve sürükleyici bir Amerikan komedi dizisidir. Friends, The Office, Brooklyn Nine-Nine gibi sitcomlar sizin de favorileriniz arasındaysa hiç şüphem yok ki yeni favoriniz Modern Family olacaktır. Şimdiden iyi seyirler dilerim.

 

 

 

Şimdi de kriminal bir dizi ile karşınızdayız!

(VELMYRAT MASHYRYKOV)

LIE TO ME ( 2009 – 2011 , IMDb: 8)

 Dr. Cal Lightman (Tim Roth), beden dili ve özellikle mikro ifadeler alanında uzmanlaşmış dahi bir psikologdur. Lokal ve federal suçların soruşturmalarını uygulamalı psikoloji yöntemleri ile destekleyen Ligthman Group şirketinin kurucusudur. Çoğunlukla başkaları tarafından şüpheyle karşılansa da Ligthman gerçeğe ulaşmak için gereken her türlü tekniği kullanmaktadır. Eşinden boşanmıştır ve kızının velayetini paylaşmaktadır. Gillian Foster’a karşı derin bir ilgisi vardır. Gençliğinde annesinin intihar etmesinin ardından Lightman mikro ifadeleri keşfetmiş ve araştırmaya başlamıştır.

 

 

Reha’nın favorisi tabiki Black Mirror!

(REHA ÖZDEMİR)

BLACK MIRROR (2011 – 2019 , IMDb: 8,8)

Tüm bölümleri birbirinden bağımsız hikayelerle ilerleyen bu dizi her bölümünde teknoloji hakkındaki olası komplo teorilerini baz alarak ilerliyor.  Her bir bölümünde farklı gelecek senaryolarını ekrana yansıtan dizimiz teknolojinin uzak gelecekte bizlere sunabileceği yararları ve bunların beraberinde getirebileceği trajedileri anlatıyor. Belki de uzak geleceğimizin ta kendisini…

Dizinin yapımcısı Charlie brooker dizi hakkında “her bölüm farklı oyuncu kadrosu, farklı mekan ve hatta farklı gerçeklik algısına sahip; fakat hepsi hem günümüzdeki yaşam tarzımız hem de hoyrat isek 10 dakika içerisinde yaşayabileceğimiz şeyler hakkında” demiştir.

Dizinin kazandığı başarı sonrasında ünlü bilimkurgu yazarı Stephen King beğenisini ifade etmiş; oyuncu Robert Downey Jr. ise “The Entire History of You” adlı bölümü film olarak çekmeyi düşündüğünü açıklamıştır.

Kesinlikle izlemenizi tavsiye ediyorum.

 

 

Harika bir dizi önerisi bu sefer Furkan’dan geliyor!

(M. FURKAN AYSELİ)

HANNIBAL (2013 – 2015 , IMDb: 8,5)

Thomas Harris’in Red Dragon adlı kitabının uyarlaması olan Hannibal, bir seri katili ve onu yakalamaya çalışan bir FBI ajanını konu alan bir psikolojik gerilim dizisidir. Bu dizinin etkileyici kısmı ise seri katil olan Hannibal Lecter’in bu özelliğinin dışında çok geniş bir entelektüel birikime sahip olması ve onu yakalamaya çalışan Will Graham adlı FBI ajanının üstün bir empati yeteneğine sahip olmasıdır. Hannibal, Will’in diğer seri katilleri yakalamasına yardım ederken aynı zamanda kendisini manipüle de etmektedir. Bu manipülasyon hiç beklenmedik olayların temelini oluşturmasıyla da ilginizi cezbedecek. Çarpıcı sanatsal ve gastronomik öğeler barındırmasıyla oldukça seyir zevkini yükselten dizide, psikolojinin bizim görmek istemeyeceğimiz tarafları da yer almakta. Kısacası izlerken gerileceğiniz ve meraktan bir sonraki bölümü iple çekeceğiniz Hannibal’a kesinlikle bir şans vermelisiniz.

 

 

Ayşenur’dan kült bir dram filmi!

(AYŞENUR PURÇUK)

LIFE IS BEAUTIFUL (1997 – IMDb: 8,6)

Orijinal ismi “La Vita e Bella” olan 1997 yapımı İtalyan bir drama filmidir. II. Dünya Savaşı’nda yahudi kamplarına götürülen yahudi bir babanın ve onun peşinden gelen İtalyan bir annenin, çocuklarını korumak için yaptıkları fedakarlıkları anlatıyor.

Hem güleceğiniz hem ağlayacağınız bu filmde aile sıcaklığını çok güzel hissedeceksiniz. Ben oyunculuklara, konunun bu kadar güzel işlenmesine gerçekten hayran olmuştum. Kesinlikle siz de Life is Beautiful’a bir şans vermelisiniz.

 

 

Sırada dergi koordinatörlerimizin önerileri var!

Kıymet’ten mutlaka izlenmesi gereken bir film önerisi geliyor!

(KIYMET EVSAN)

TRUMAN SHOW (1998 – IMDb:8,1)

Filmde, Jim Carrey’nin canlandırdığı Truman karakteri, tüm hayatını bilmeden bir televizyon programının içinde geçirmektedir ve Truman’ın başrolünde olduğu bu programın seti ise tüm şehirdir. Truman’ın tüm hayatı sahtedir. Film, Truman’ın yavaş yavaş gerçekleri görmeye başlaması sürecini konu alıyor.

Beni bu filme çeken en büyük şey yaratıcı bir senaryoya sahip olup “özgürlük” duygusunun önemini hatırlatmasıdır.

 

 

Şimdi de Batuhan’ın merakla beklenen dizisi geliyor!

(BATUHAN İŞLEYEN)

VIKINGS (2013 – 2020 IMDb: 8,5)

8. Yüzyıl İskandinavyası’nda geçen dizi, savaş tanrısı Odin’in soyundan geldiğine inanılan Ragnar Lothbrok’un ve ailesinin hayatını anlatıyor. Basit bir çiftçi olan Ragnar, merakı, cesareti ve zekâsı sayesinde ne kadar ileri gidebileceğini bizlere gösterirken savaşçı ve tüccar bir kavim olan Vikingler’in ilgi çekici kültürüne de şahitlik ediyoruz.

Bu diziyi sevmemin en temel nedeni karakterlerin ve karakterleri canlandıran oyuncuların eşsiz oluşu. Lider ve zeki karakterlere her zaman hayran kaldığımdan başta Ragnar olmak üzere Björn ve Ivar karakterlerini dizi boyunca izlemeye doyamadım.

Diziyi çok sevmemin başka bir nedeni de Viking kültürünü ve o dönemi izleyicilere gerek profesyonel çekimlerle gerek zekice bir senaryoyla çok iyi yansıtabilmesidir. Özellikle savaş sahnelerinin çekimi gerçekten inanılmaz. Savaş anlarını ordaymışçasına izlemek heyecan verici…

Vikings, aksiyonun hiçbir zaman eksik olmadığı, entrikaların bitmediği, her duyguyu yaşattıran eşsiz bir dizi. Kendisini inanılmaz derecede izletebilen, sürükleyici bir dizi olduğunu düşündüğüm bu diziyi ben de çok kısa süre içerisinde bitirdim. Aksiyon ve drama seven herkese Ragnar’ın ve çocuklarının eşsiz maceralarını izlemesini öneririm.

 

EBİTET DERGİ KOORDİNATÖRLÜĞÜ