Tercih listenize endüstri mühendisliğini eklediğiniz günden itibaren halanızdan, dayınızdan, karşı komşunuzdan, kısacası çevrenizdeki herhangi birinden muhakkak duyduğunuz o malum soru…Ne iş yapar bu endüstri mühendisleri? 

Blogumuzun bu yazısında, oldukça popüler bir meslek dalı olan  endüstri mühendisliği hakkında en çok merak edilen soruları cevaplandırmak istedik. Keyifli okumalar dileriz.

İlk sorumuzla başlayalım. 

1- Endüstri mühendisliği nedir?

İnsan, makine, sistem ve süreçlerin en verimli şekilde kullanımına yönelik çalışmalar yapan kişiye endüstri mühendisi denir. Var olan sistemi en iyi hale getirmek, verimliliği ve karı arttırırken maliyeti minimum düzeye düşürmek endüstri mühendisinin görevleridir, yani kısaca endüstri mühendisleri minimum maliyetle maksimum verimi sağlamak için çalışır.

2- Endüstri mühendislerinin çalışma alanları nelerdir?

Günümüzde her sektörde bir endüstri mühendisi görmek mümkün. Endüstri mühendislerinin görev alabileceği departmanlar:

Üretim planlama

Malzeme planlama

Stratejik planlama

Pazarlama ve satış

Lojistik

Bilişim

Ar-Ge

Proje yönetimi

Satın alma

İnsan kaynakları

IT

Saydığımız bu departmanlarda üretim planlama mühendisi, malzeme mühendisi, metod mühendisi, proses mühendisi, kalite mühendisi, tedarik zinciri planlama uzmanı, iş geliştirme uzmanı, lojistik müdürü, finansal planlama uzmanı, proje yöneticisi, insan kaynakları müdürü ve daha birçok pozisyonda görev alabilirsiniz.

3- Endüstri mühendisleri ne kadar kazanır?

Çalışma alanının oldukça geniş olduğu bu meslekte, aldığınız maaş da bulunduğunuz sektöre ve pozisyona göre değişiklik göstermektedir. Özel sektörde, yeni mezun bir endüstri mühendisi ortalama 3000 tl ile işe başlar. Tecrübenize, iş bilginize, yabancı dilinize ve çalıştığınız pozisyona bağlı olarak bu miktar 9000-10000 tlye kadar çıkabilir. Ekip yöneticiliği, üst düzey yöneticilik gibi pozisyonlarda çalışan endüstri mühendisleri ise daha yüksek miktarlarda maaş alabilmektedir. Her meslekte olduğu gibi endüstri mühendisliğinde de maaşınız kendinizi ne kadar geliştirdiğinize bağlıdır.

4- Okurken nelere dikkat edilmeli?

Hangi alanda çalışmak istediğinize karar verin, ilgi duyduğunuz ve sevdiğiniz bir alanda mutlaka kendinizi geliştirin.

Olabildiğince sosyal olmaya çalışın; unutmayın, aktif görev alacağınız bir öğrenci topluluğu, katılacağınız her türlü aktivite, etkinlik ve sportif faaliyet aslında kendinizi geliştirmek için harika birer fırsat.

Üniversiteden mezun olmadan önce akademik düzeyde İngilizce öğrenmiş olun. Her türlü bilgi kaynağına ve kişiye ulaşabilmek için evrensel bir dil olan İngilizce’yi anlayabilmeye ve akıcı bir şekilde konuşabilmeye ihtiyaç duyacaksınız.

5- Endüstri mühendisliğinin avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Yazımızda daha önce de bahsettiğimiz gibi endüstri mühendisliğinin en büyük avantajlarından biri çalışma alanının çok geniş olmasıdır. Oldukça fazla iş olanağına sahip olan bu meslek dalında, aklınıza gelebilecek çoğu sektörde iş bulabilirsiniz. Ayrıca joker bir mühendislik dalı olduğu için iş başvurularında ve işe alım sürecinde kolaylık sağlayacaktır.

Endüstri mühendisliği okurken diğer bölümlere kıyasla daha çok seçmeli ders ile karşılaşacaksınız. İlgi alanlarınız doğrultusunda, seveceğiniz ve meslek hayatınızda da o konuda ilerlemek isteyeceğiniz dersleri seçme fırsatınız olacak.  

Okuduğunuz süreç boyunca çok kapsamlı bir eğitim alacaksınız. Aldığınız eğitim analitik düşünme yeteneğinizi geliştirecek, olaylara çok daha geniş açıdan bakmanızı sağlayacaktır. 

Endüstri mühendisliği, diğer mühendisliklere kıyasla daha sosyal bir mühendislik dalıdır. 

Dezavantajlarına gelecek olursak, oldukça popüler olan bu meslek dalının birçok mezunu bulunmakta. Bu da fark yaratıp aralarından sıyrılmanız gereken birçok rakip anlamına geliyor.

Okuduğunuz süreç boyunca çok fazla alanda ders göreceksiniz fakat bir alanda tamamen uzmanlaşabilmek için sizin göstereceğiniz çaba çok önemli.

6- Bir endüstri mühendisinde bulunması gereken özellikler:

Kriz yönetiminde ve sorun çözmede başarılı olmak.

Sürekli iyileşme ve gelişmeye açık, yenilikçi olmak.

Empati kurabilmek. Özellikle yönetici olarak çalışmak isteyen bir bireyde mutlaka bulunması gereken özelliklerden biri de kendini karşısındakinin yerine koyabilmektir.

İyi gözlem yapmak, gözlemlerini analiz edebilmek. Yapılan analizleri modelleyebilmek, sorunların daha kısa sürede çözülmesini sağlar.

İleri görüşlü olmak. Başarılı bir endüstri mühendisi olabilmek için çalıştığınız firmada meydana gelebilecek aksaklıkları önceden tahmin edip önlem alabilmelisiniz. 

Özgüvenli olmak. Hayatın her alanında olması gerektiği gibi, bir endüstri mühendisi olarak da alacağınız riskler ve kritik kararlar esnasında kendinize ve bilginize güveniyor olmak ve bunu çevrenize yansıtmak çalışma arkadaşlarınız ve çalıştığınız firma için oldukça yararlı olacaktır. 

7- Bölümü seçmek isteyenlere tavsiyeler:

Okumaya karar vermeden önce “Bir  endüstri mühendisi ne iş yapar?” sorusuna güzel bir cevap hazırlayın. 

Okulunuzdaki endüstri mühendisliği topluluklarında aktif olmaya özen gösterin.

Okurken mutlaka çalışacağınız sektöre karar verin ve o alanda uzmanlaşın.

Excel öğrenin. 

Okurken ingilizcenizi geliştirin, mezun olduktan sonra geliştiririm demeyin!

Stajlarınızı dikkate alın. Getirisi yüksek firmalara başvuruda bulunun.

Sosyal ağınızı genişletmeye özen gösterin.

LinkedIn hesabı açın ve aktif olmaya çalışın.

YAZAR

IMG-0794

İrem MUTLU